streda 20. novembra 2024

Zabudnutý obchod s otrokmi vo východnej Afrike

 


Silja Fröhlich

Ostrov Zanzibar je dnes považovaný za jednu z najlepších destinácií východnej Afriky: biele piesočné pláže, krištáľovo čistá voda a hotely ponúkajú turistom z celého sveta nezabudnuteľnú dovolenku.

Temná minulosť, ktorá zatienila tento slnečný raj pred 200 rokmi, je už dávno zabudnutá. Súostrovie, ktoré je dnes poloautonómnou súčasťou Tanzánie, bolo vtedy považované za centrum obchodu s otrokmi vo východnej Afrike.

Okrem cenných surovín ako slonovina a vyhľadávané klinčeky sa na pestrých trhoch vynímala jedna vec: stovky otrokov.

Z východnej Európy do severnej Afriky

Predaj afrických otrokov sa dá vystopovať až do staroveku. Obľúbeným sa stal v siedmom storočí, keď islam v severnej Afrike získaval na sile. Bolo to sedem storočí pred tým, ako Európania preskúmali kontinent a desať storočí pred tým, ako sa ľudia zo západnej Afriky predávali cez Atlantik do Ameriky.

Vtedy arabskí moslimovia v severnej a východnej Afrike predávali zajatých Afričanov na Blízky východ. Tam pracovali ako robotníci na poli, učitelia alebo strážcovia háremu, a preto bola kastrácia mužských otrokov bežnou praxou. Na druhej strane moslimovia, vrátane afrických moslimov, sa podľa islamských právnych názorov nesmeli zotročiť.

„Spočiatku arabskí moslimovia chytali bielych otrokov vo východnej a strednej Európe, aby ich predali do Arábie,“ povedal senegalský autor Tidiane N'Diaye v rozhovore s DW. „Ale rastúca vojenská sila Európy ukončila islamskú expanziu a teraz, keď bol nedostatok otrokov, sa arabskí moslimovia masívne obzerali po čiernej Afrike.“

Korene otroctva v Afrike

Podľa N'Diayeho otroctvo existovalo prakticky vo všetkých civilizáciách. Tak tomu bolo aj v Afrike pred príchodom usadlíkov.

V strednej časti východnej Afriky proti sebe bojovali etnické skupiny ako Jao, Makua a Marava a celé národy na kontinente obchodovali s ľuďmi, ktorých zajali vo vojnách. „Arabskí moslimovia tak narazili na už existujúce štruktúry, ktoré im uľahčili nákup otrokov na ich účely.“

Podľa Abdulaziziho Lodhiho, emeritného profesora svahilčiny a africkej lingvistiky na univerzite v Uppsale vo Švédsku, bolo otroctvo súčasťou rôznych afrických kultúr. „Pokiaľ ide o vývoz, hlavnými aktérmi boli samotní kmeňoví Afričania. V mnohých afrických spoločnostiach neexistovali väznice, takže zajatí ľudia boli predaní.“

Zanzibar ako centrum otrokov vo východnej Afrike

Obchod s otrokmi vo východnej Afrike sa v skutočnosti rozbehol v 17. storočí. V Zanzibare sa usadzovalo čoraz viac obchodníkov z Ománu. Ostrov získal ešte dôležitejšiu úlohu v medzinárodnom obchode s tovarom vďaka veľkému obchodu na svahilskom pobreží a následne tiež v obchode s otrokmi. Takto vznikol najväčší trh s otrokmi vo východnej Afrike.

Pokiaľ ide o počet Afričanov predaných z východnej do severnej Afriky, existujú len odhady, ktoré sa dosť líšia. Je to spôsobené aj tým, že mnoho otrokov zahynulo. Vedecký výskum dospel k záveru, že asi traja zo štyroch otrokov zomreli skôr, než sa dostali na trh, kde ich mali predať. Príčinami boli hlad, choroby alebo vyčerpanie po dlhých cestách.

Autor N'Diaye odhaduje, že do otroctva bolo predaných 17 miliónov ľudí z východnej Afriky: „Väčšina ľudí má stále na mysli takzvaný transatlantický obchod (s otrokmi) do Nového sveta, uskutočňovaný Európanmi. V skutočnosti však bolo arabsko-moslimské otroctvo oveľa väčšie,“ povedal N'Diaye.

„Osem miliónov Afričanov sa dostalo z východnej Afriky transsaharskou cestou do Maroka alebo Egypta. Ďalších deväť miliónov bolo deportovaných do oblastí pri Červenom mori alebo Indickom oceáne.“

„Korenie otroctva“

Historik Lodhi nesúhlasí s N'Diayeho údajmi. „17 miliónov? Ako je to možné, keď celkový počet obyvateľov vtedajšej Afriky nemusel byť ani 40 miliónov? Tieto štatistiky vtedy neexistovali.“

Staré správy boli tiež metodicky pochybné. Napríklad, David Livingstone, škótsky misionár a cestovateľ, odhadol, že na zanzibarských trhoch sa ročne predalo 50 000 otrokov. „Ani dnes sa počet ľudí žijúcich na Zanzibare nepribližuje ku 50 000. Tieto počty nemajú hlavu ani pätu,“ povedal Lodhi.

Nie všetkých otrokov odviedli do Egypta alebo Saudskej Arábie. Od roku 1820 začali ománski usadlíci pestovať klinčeky v Zanzibare, aby uspokojili rastúci dopyt na svetovom trhu. Rýchlo vznikli veľké plantáže a otroci sa dali ľahko nakúpiť na neďalekom trhu s otrokmi.

Podľa amerického historika Fredericka Coopera sa v rokoch 1839 až 1860 zvýšilo množstvo vyvezených klinčekov z 565 na 12 600 kilogramov. Povesť Zanzibaru sa zmenila z centra obchodu s otrokmi na centrum držania otrokov, z ktorého vzišli neslávne známe postavy, ako napríklad legendárny obchodník s otrokmi Tippu-Tip.

Koniec otroctva?

Koncom augusta 1791 sa na dnešnom Haiti a v Dominikánskej republike začala vzbura otrokov. Tieto dve povstania významne podporili zrušenie transatlantického obchodu s otrokmi, otroctva a kolonializmu v Afrike.

Až v roku 1873 však zanzibarský sultán Sajjíd Bargaš na nátlak Veľkej Británie podpísal zmluvu, ktorá postavila obchod s otrokmi na jeho území mimo zákon. Ani tento dekrét nebol účinne presadzovaný. Až v roku 1909 bolo otroctvo vo východnej Afrike definitívne zrušené.

Podľa autora N'Diayeho otroctvo stále existuje, hoci v inej podobe. Odhaduje sa, že takmer 40 miliónov ľudí na celom svete stále žije v otroctve. V Afrike sú to státisíce. „V Mauritánii hovoria, že zrušili otroctvo, ale v skutočnosti sa situácia v severnej Afrike veľmi nezmenila. Mladí ľudia sú zotročovaní proti svojej vôli, nútení pracovať a sexuálne zneužívaní.“

Z Líbye prichádzajú správy o organizovaných trhoch s otrokmi a pred niekoľkými rokmi bol podľa Lodhiho odhalený prípad otroctva v Tanzánii. „V odľahlej oblasti sa našla baňa, v ktorej bolo nútených pracovať 50 až 60 chlapcov. Neplatili im a žili v tábore stráženom ozbrojenými mužmi.“

Dôsledky otroctva vo východnej Afrike nie sú také vážne ako ekonomické dôsledky západnej kolonizácie Afriky, tvrdí N'Diaye. „Ekonomiku mnohých z týchto krajín stále ovláda Západ; je to téma, o ktorej diskutujú mnohí intelektuáli.“ N'Diaye však hovorí, že by sa malo otvorene diskutovať aj o tom, čo sa v priebehu storočí stalo vo východnej Afrike.

„Väčšina afrických autorov ešte nevydala knihu o arabsko-moslimskom obchode s otrokmi z náboženskej solidarity. V Afrike žije 500 miliónov moslimov a je lepšie obviňovať Západ, než hovoriť o minulých zločinoch arabských moslimov.“


Prevzaté z https://www.dw.com/en/east-africas-forgotten-slave-trade/a-50126759

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára