piatok 20. októbra 2023

Moslimské krajiny sa znova snažia donútiť Západ, aby sa vzdal slobody prejavu


Robert Spencer

Spravodajský portál Morocco World News 24. septembra informoval, že holandský ľudsko-právny aktivista Edwin Wagensveld, ktorého predvídavo nazval „krajne pravicovým holandským extrémistom,“ opäť roztrhal výtlačok Koránu „v novom provokatívnom islamofóbnom čine“ pred tureckým veľvyslanectvom v Holandsku. Bol to len jeden z mnohých nedávnych prípadov znesvätenia Koránu, z ktorých väčšina sa odohrala v Dánsku a Švédsku. Viaceré islamské krajiny sa ich prostredníctvom opäť pokúšajú zastrašiť Západ, aby sa vzdal slobody prejavu a prijal šaríjske zákony o rúhaní. Tentoraz by to vzhľadom na výraznú nenávisť ľavice voči slobode prejavu mohlo vyjsť.

Portál Morocco World News dodal, že Wagensveldov čin „vyvolal rozhorčenie a frustráciu mnohých moslimských komunít, ktoré opakovane vyzývali medzinárodné spoločenstvo, aby zasiahlo a skoncovalo s takýmito provokatívnymi činmi.“ Iste. Turecký denník Daily Sabah v ten istý deň informoval, že „turecké ministerstvo zahraničných vecí v sobotu vo svojom vyhlásení uviedlo, že Ankara odsudzuje šírenie týchto 'provokatívnych útokov', ktoré sa v európskych krajinách môžu uskutočňovať pod zámienkou slobody prejavu.“ Ministerstvo zahraničia uviedlo, že „krajiny, v ktorých sa takéto útoky uskutočnili, musia teraz prijať účinné opatrenia proti týmto provokáciám, ktoré Organizácia spojených národov uznala za skutky z náboženskej nenávisti a porušenie medzinárodného práva.“

Jordánske ministerstvo zahraničných vecí vydalo vlastné vyhlásenie, v ktorom odsúdilo tieto „nezodpovedné činy, ktoré provokujú city dvoch miliárd moslimov na celom svete, podnecujú nenávisť a ohrozujú mierumilovné spolunažívanie.“ Dodalo, že náboženské symboly sa musia rešpektovať a že je to „kolektívna zodpovednosť, ktorú musí každý dodržiavať.“

V reakcii na prechádzajúci čin znesvätenia Koránu pakistanské ministerstvo zahraničných vecí vyhlásilo: „Tento nezmyselný a provokatívny islamofóbny čin zraňuje náboženské cítenie viac ako 1,5 miliardy moslimov na celom svete.“ Ministerstvo trvalo na tom, že takéto činy „nespadajú pod žiadne legitímne vyjadrenie práva na slobodu prejavu či názoru, ktoré so sebou nesie zodpovednosť podľa medzinárodného práva v oblasti ľudských práv, ako napríklad povinnosť nevykonávať nenávistné prejavy a nepodnecovať ľudí k násiliu.“

Kuvajtský minister zahraničných vecí šejk Sálim Abdulláh Al-Džábir As-Sabáh povedal, že spálenie Koránu „zraňuje city moslimov po celom svete a predstavuje vážnu provokáciu.“ Povedal, že svet by „mal prevziať zodpovednosť tým, že zastaví takéto neprijateľné činy, odsúdi všetky formy nenávisti a extrémizmu a páchateľov vezme na zodpovednosť.“

Hovorca iránskeho ministerstva zahraničných vecí Násir Kanání povedal, že Európa sa odvoláva na slobodu prejavu, aby „umožnila extrémistickým a radikálnym živlom šíriť nenávisť voči islamským posvätnostiam a hodnotám.“ Povedal, že spálenie Koránu je „jasným príkladom šírenia nenávisti a podnecovania násilia voči moslimom“ a nemá „nič do činenia so slobodou prejavu a myslenia.“

Takéto reakcie svedčia o (prinajlepšom) povrchnom chápaní slobody prejavu, ale keďže pochádzajú z moslimských krajín, sú pochopiteľné. Menej odpustiteľné bolo nedávne vyhlásenie vysokého predstaviteľa Aliancie civilizácii OSN Miguela Angela Moratinosa. Jeho úrad v ňom uviedol: „Hoci vysoký predstaviteľ zdôrazňuje význam dodržiavania slobody prejavu ako základného ľudského práva, zdôrazňuje tiež, že akt pálenia Koránu sa rovná prejavu nenávisti voči moslimom. Voči stúpencom islamu je neúctivý a urážlivý a nemal by sa spájať so slobodou prejavu.“

Inými slovami, vysoký predstaviteľ Aliancie civilizácií OSN v skutočnosti vôbec neverí v slobodu prejavu ako základné ľudské právo. Verí, že keď sa vám niekto vyhráža zabitím kvôli vášmu vyjadreniu, mali by ste úctivo mlčať. Inými slovami, chce, aby sa Západ podriadil šaríjskym obmedzeniam týkajúcim sa rúhania.

Moratinos a ďalší vydali tieto odsúdenia predovšetkým kvôli džihádistickému násiliu. To je jediný dôvod. Keby niekto spálil Bibliu, dostalo by sa to vôbec na titulky novín? Nie. Boli by predvolaní nejakí veľvyslanci? Nie. Začal by vysoký predstaviteľ Aliancie civilizácií OSN hundrať, že pálenie Biblie je „voči stúpencom kresťanstva neúctivé a urážlivé“? Nie.

Aký je rozdiel? Ak spálite Bibliu, kresťania vás nezabijú. Ak spálite Korán, niektorí moslimovia vás veľmi budú chcieť zabiť. Ak im ustúpite a obmedzíte v súlade s tým svoje aktivity, nakoniec podporíte ďalšie takéto zastrašovanie. Keď džihádisti uvidia, že Západ im dá to, čo chcú, ak budú hroziť násilím, budú hroziť ešte väčším násilím. Preto je Miguel Angel Moratinos hlupák, ktorý si zaslúži odsúdenie všetkých slobodných ľudí.


Prevzaté z https://www.frontpagemag.com/muslim-nations-make-another-all-out-effort-to-compel-the-west-to-abandon-free-speech/

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára