utorok 20. augusta 2024

Zachovanie a pravda


Na moju otázku, „Ako viete, že Korán pochádza od boha?“, mi moslimovia často odpovedajú takto:

Nechcem byť neúctivý, ale naozaj nechápem, ako môžete tak presvedčivo tvrdiť, že Biblia je božou knihou... Na druhej strane neexistuje žiadna diskusia ani pochybnosť o tom, či Korán, ktorý máme dnes, je rovnaký ako ten, ktorý bol zjavený prorokovi Mohamedovi (alebo ak existuje, tak len minimálna). Celá tradícia, v ktorej bol Korán zostavený v porovnaní v Bibliou, z neho robí presnejší historický resp. náboženský text.

Takáto odpoveď zjavne obchádza pointu a vôbec neodpovedá na moju otázku. Zamieňa si nasledovné dve otázky:

1. Je text Koránu presne zachovaný?

2. Je Korán pravý? Pochádza Korán od boha?

A tie dve otázky sú logicky nezávislé. Odpoveď na prvú otázku mi nepovie nič o odpovedi na druhú otázku. Dovoľte mi objasniť to na príklade.

Existuje hnutie, ktoré popiera, že holokaust (vražda 6 miliónov Židov v nacistickom Nemecku) sa vôbec stal. Títo ľudia píšu knihy a šíria ich. Tieto knihy sú dostupné v knižniciach, napríklad v kongresovej knižnici, britskej knižnici a iných knižniciach, ktoré majú k dispozícii v podstate všetky knihy, ktoré boli kedy vydané.

O 200 rokov (ak dovtedy nenastane súdny deň) budú tieto knihy stále rovnaké. Stále budú presne zachované. Ale ich obsah bude zrejme rovnako mylný ako v čase, keď boli prvý krát napísané a presné zachovanie ich neurobí pravdivejšími.

Ak Korán pôvodne nepochádzal od boha, potom ani to najpresnejšie zachovanie z neho neurobí slovo božie. Práve o tom bola moja otázka. Ako vieme, že Korán pochádza od boha?

Otázka zachovania nikdy neodpovie na otázku pravdy.

Aby som ten príklad rozšíril, pozrime sa na bežný postup týkajúci sa väčšiny univerzitných učebníc, ktoré prechádzajú niekoľkými vydaniami. Prvé vydanie môže mať ešte nejaké nepresnosti, nezaoberá sa vyčerpávajúco niektorými témami, ktoré by mali byť zahrnuté. Ale je to úspešná učebnica. Čoskoro bude potrebná dotlač. Nie je čas zmeniť všetko, čo by bolo treba zmeniť. Ale autor dbá na to, aby sa doteraz objavené tlačové chyby opravili. Pri ďalšom náklade prepracuje niektoré témy, v ktorých sa našli nepresnosti a opraví chyby v obsahu, rovnako ako ďalšie preklepy, na ktoré ho upozornili. Pri treťom vydaní sa vykoná rozsiahla revízia, pridá sa nová kapitola o doposiaľ vynechanej téme, opravia sa ďalšie nepresnosti, ako aj ďalšie tlačové chyby, ktoré boli doteraz nahlásené.

Na prvom príklade sme videli, že úplne presné zachovanie neznamená pravdu. Na tomto príklade vidíme, že zmena textu môže v skutočnosti vylepšiť pravdu a urobiť pravdivým niečo, čo bolo predtým nesprávne.

Z oboch príkladov dokopy by malo byť úplne jasné, že otázka zachovania nám nikdy nedá odpoveď na otázku, či je obsah knihy pravdivý.

Aby som pridal poslednú myšlienku, ak je kniha na začiatku úplne pravdivá, ale potom v priebehu mnohých fáz ručného prepisovania prešla drobnými zmenami, pretože pri ručnom prepisovaní nie je možné neurobiť chyby, ale okrem týchto pisárskych chýb je v podstate rovnaká ako originál, potom je zrejmé, že táto kniha bude stále pravdivá.

Otázky zachovania sú dôležité, ale nikdy nám neodpovedia na otázku pravdy. Pri Biblii aj Koráne sa dá ukázať, že existujú textové odchýlky, ktoré sú súčasťou každej knihy, ktorá sa po stáročia ručne prepisuje. V prípade Biblie aj Koránu sa dá ukázať, že sú dnes v podstate rovnaké ako boli v druhom, respektíve ôsmom storočí. Skutočne môžeme mať istotu, že oba texty presne predstavujú to, čo bolo v origináli.

Preto si teraz v súvislosti s Bibliou a Koránom musíme klásť otázky o pravdivosti a dôveryhodnosti obsahu.


Prevzaté z https://www.answering-islam.org/Fallacies/preserved.html

 

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára